Тернопільський навчально-виховний комплекс
"Школа-ліцей №6 ім. Н.Яремчука"

Архів публікацій

Вересень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Цікаві факти про золото

Цікаві факти про золото

Золото і мідь були першими металами, відкритими людством близько 5 тис. років до нашої ери, і досі тільки вони є металами не білого кольору.

Завдяки своїм фізичним властивостям, золото не іржавіє, як залізо, не вкривається зеленим окислом, як мідь, не темніє, як срібло. Воно м’яке й ковке. Висока вартість золота сприяє тому, що, будучи раз видобуте, воно не зникає з обігу, лише перевтілюється в різні речі. Не виключено, що каблучка на пальці читача зроблена з золота, видобутого чотири тисячі років тому в Давньому Єгипті, і перебувала раніше у вигляді зливка, чаші, монети, годинника тощо. Проте, вчені вважають, що 80% світових запасів золота до сих пір знаходяться у землі.

За оцінками експертів, втрати золота (обіг монет, скарби, затонулі кораблі) склали не більше 10-11%, що робить надзвичайно важливим питання про загальну кількість золота, видобутого людством.

Численні наукові розвідки свідчать, що з VI тис. до н. е. до кінця ІІ тис. н. е. видобуто приблизно 100 тис. т золота. Уся його кількість може розміститися в кубі з ребром приблизно 17 м (висота п’ятиповерхового будинку). Цікаво, що до відкриття Америки було видобуто не більше 13 тис. т і вартість золота була дуже високою (ціна звичайної ювелірної прикраси в середньовічній Європі дорівнювала вартості невеличкого села з мешканцями й худобою).

Найбільшим із знайдених самородків є “Довгоочікуваний мандрівник” (Welcome stranger), знайдений Джоном Дізаном і Річардом Оатсом в Австралії у 1869 році. Розміри самородка 25 на 63 см, а маса – близько 70 кг чистого золота. Знайдений самородок був на глибині всього п’яти сантиметрів. У даний час вартість такого злитку становила б близько 80 млн. доларів!

Золото настільки рідко зустрічається, що в усьому світі за одну годину відливають більше сталі, ніж було відлито золота за всю історію людства.

Золоті олімпійські медалі, вручені у 1912 році, були виготовлені з чистого золота. Тепер золоті медалі покривають всього лише шістьма грамами цього металу.

У стародавньому Єгипті золото вважалося частиною тіла богів, зокрема, єгипетського бога сонця Ра. Відповідно, володіти золотом не міг ніхто, крім фараонів, і тільки пізніше доступ до цього дорогоцінного металу отримали священики та інші придворні.

У Біблії є понад чотириста згадок золота, у тому числі конкретні вказівки Бога покривати меблі у молитовнях чистим золотом. Золото також згадується як один з дарів волхвів.

У 13 столітті до нашої ери єгиптяни використовували овечу шкуру для того, щоб вимивати золото у пісках Чорного моря. Ймовірно, цей метод дав початок легенді про “Золоте руно”.

Греки вважали, що золото – це щільне з’єднання сонячного світла і води.

Після того як гуси попередили римлян про напад галлів, які готувалися захопити сховище, де римляни зберігали свої скарби, вдячні римські громадяни побудували храм Монеті, богині застереження. Ця назва через багато століть стала використовуватися у багатьох мовах, у тому числі і слов’янських, для найменування грошей з металу.

У 560 році до н.е. лідійці ввели першу золоту монету, яка, по суті, була зроблена з природним чином утвореного сплаву золота і срібла, який назвали електрум. Після того, як у 546 році до н.е. перси захопили Лідію, використання золота як засобу оплати стало поширюватися по всьому світу.

До золотих монет у якості грошей використовувалися різні види худоби, особливо великої рогатої худоби, а також продукти рослинного походження. У великих будівельних проектах урядів використовували рабську працю у зв’язку з нестачею грошей.

Монета “Double Eagle” 1933 року випуску є однією з найрідкісніших, найдорожчих і тих, що викликають найбільший інтерес колекціонерів. Ця монета була продана на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку в 2002 році, за рекордну суму у розмірі 7,59 млн. доларів. Монета провела насичене подіями життя, вона уникла масової переплавки золота у США, потрапила у руки єгипетського короля, а потім була виявлена агентами спецслужб у Нью-Йорку.

У XIV столітті, суміш з розтертого золота і алмазів прописувалася для лікування бубонної чуми.

І греки, і євреї почали практикувати алхімію у 300 році до н.е. Пошук можливості перетворити неблагородні метали на золото досягла свого апогею наприкінці середньовіччя і початку епохи Відродження.

У 1284 році у Венеції виготовили золотий дукат і ця золота монета стала найпопулярнішою у світі на наступних 500 років. “Дукат” у перекладі з латинської “герцог” (“duke”). Це валюта згадується у п’єсах Шекспіра “Ромео і Джульєтта” і “Венеціанський купець”.

У 1599 році іспанський губернатор в Еквадорі обклав плем’я Джіваро величезним податком, за що його стратили заливши розплавлене золото у глотку. Цей вид страти практикувався римлянами та іспанською інквізицією.

Вартість золота використовувалася як стандарт для багатьох валют. Після закінчення Другої світової війни була створена Бреттон-Вудська валютна система, що встановила вартість долара США як 1/35 тройської унції (888,671 міліграм) золота. Від цієї системи відмовилися у 1971 році, коли золота стало недостатньо для забезпечення паперових грошей.

Більшість країн замінили золотий стандарт грошовою системою, в якій грошові одиниці встановлюються декретом держави і не забезпечуються золотом в обов’язковому порядку. Деякі сучасні економісти стверджують, що така система неминуче веде до інфляції.

У 1933 році Франклін Рузвельт підписав указ, що забороняє громадянам США зберігати у себе золото. Порушення заборони каралося штрафом у 10 тис. доларів і/або десятьма роками в’язниці.

Дуже чисте золото є таким податливим, що воно може бути виковано до товщини 1 мкм (0,001 мм) у напівпрозорі золоті листи, так що однією унцією золота (приблизно 31,1 грам) може бути покрито близько 16 квадратних метрів!

Шматочок золота розміром із сірникову коробку можна розкачати в лист площею в тенісний корт.

Наприкінці XVIII століття модно було прикрашати зуби золотими коронками, які ставили на абсолютно здорові зуби. Це вимагала не тільки мода. Наявність блискучих зубів мало підкреслити і високе положення господаря.

У Таджикистані цивільним чиновникам заборонено мати золоті зуби.

Станом на 2009 рік лідерами видобутку золота стали: перше місце займає Китай (314 т), потім ідуть Австралія (227 т) і США (216 т).

Традиційно у періоди економічних криз інвестори намагаються зберігати свої активи у дорогоцінних металах – сріблі, золоті, платині. За даними Світової Золотої Ради у лютому 2009 попит на золото виріс майже наполовину порівняно з 2008 роком.

Золотий індекс Dow, який показує кількість золота, рівного вартості однієї акції Dow, є наочним показником того, наскільки глибока економічна криза. На початку 2009 значення золотого індексу Dow наближалося до того, яким воно було у 1930-х і 1980-х роках.

У 2005 році Рік Мунарріц задався питанням: у що вигідніше інвестувати – у пошукову систему Google або у золото. У той час їх вартість на біржі була однаковою. Наприкінці 2008-го торги по Google закрилися на позначці 307 доларів за акцію, а по золоту – 866 доларів за унцію.

Стара українська і старослов’янська назва — злото.

Золото – це рідкісний благородний метал жовтого кольору. Хімічний символ золота, Аu, походить від латинського Aurum, що означає “сяючий світанок”, а також імені Аврори, римської богині ранкової зорі. У 50 році до н.е. римляни почали випуск золотих монет, які називалися Aureus. Золото хімічно інертний метал (це означає, що воно не вступає у реакції з іншими речовинами). Цим пояснюється те, що золото не іржавіє і не викликає подразнення шкіри. Якщо золоті прикраси все ж викликають подразнення, це означає, що вони зроблені зі сплаву золота з яким-небудь іншим металом. Такі примітні характеристики як висока корозійна стійкість, пластичність, ковкість протягом тисячоліть забезпечували інтерес до золота з боку людства.

Дата: 9 травня, 2013
Автор: Адміністрація школи
 
 

Всі мудрі люди мають одну спільну рису – вміння слухати.

Випадкові фото

Історія школи

Тернопільська СШ №6 заснована в 1947 році. Спершу вона не мала власного приміщення, а тому функціонувала в корпусах СШ №1 (зараз тут Українська гімназія імені І. Франка) та політехнічного інституту (зараз ТНТУ ім І. Пулюя). У 1960 році школа одержала нове приміщення по вул. Леніна, 25 (зараз це вул. Руська, 6), в якому знаходиться і тепер. ...
Читати далі...

Міні Відеогалерея

Педагогічний колектив

Абрамик Любов Богданівна - вчитель англійської мови Кічук Марія Іванівна - вчитель математики Флешар Олександра Богданівна - вчитель української мови та літератури Гайда Галина Володимирівна - вчитель біології Голда Оксана Василівна - керівник гуртка Лоджук Тарас Григорович - вчитель фізичної культури Ненич Олена Зіновіївна - вчитель початкових класів Вишневська Наталія Петрівна - вчитель початкових класів Марцинюк Олександра Степанівна - вчитель початкових класів Маланюк Борис Орестович - керівник драматичного гуртка Остапчук Ольга Миколаївна - вчитель математики Гриненко Наталія Володимирівна - практичний психолог Доскоч Галина Володимирівна - вчитель математики Антонюк Наталія Петрівна - вчитель англійської мови Анцібор Наталія Олексіївна - вчитель світової літератури Бабій Наталія Зіновіївна - вчитель початкових класів Белендюк Руслана Степанівна - вчитель музики Буртник Тамара Іванівна - вчитель початкових класів Бутова Ольга Вікторівна - вчитель початкових класів Бутрин Ольга Богданівна - вчитль фізики Вишневська Лариса Петрівна - вчитель хімії Вишньовська Наталія Михайлівна - вчитель початкових класів Горбач Наталія Дмитрівна - вчитель образотворчого мистецтва Горин Олег Петрович - вчитель фізичної культури Грицина Мар'яна Степанівна - вчитель початкових класів Данилків Тетяна Ярославівна - соціальний педагог Дубчак Марина Віталіївна - вчитель англійської мови Ензельт Олександр Миколайович - вчитель фізики Заверуха Людмила Любомирівна - вчитель початкових класів Зотько Ольга Василівна - вчитель початкових класів Кіцак Оксана Романівна - вчитель біології Казакова Віра Миколаївна - вчитель української мови і літератури Кашуба Наталія Богданівна - вчитель англійської мови Когут Марія Зіновіївна - вчитель географії Кольба Валентина Олексіївна - заступник директора з виховної роботи Кріль Любов Степанівна - вчитель початкових класів Куземко Наталія Дмитрівна - вчитель німецької мови Кулешко Віталій Іванович - вчитель математики Купецька Ольга Петрівна - вчитель англійської мови Сорока Ольга Петрівна - вчитель музики, етики, естетики Лень Марія Василівна - вчитель англійської мови Лихачинська Іванна Іванівна - вчитель історії Лоджук Надія Романівна - вчитель початкових класів Лотоцька Наталія Богданівна - вчитель української мови та літератури Лукашова Валентина Володимирівна - вчитель географії Матвіїв Іван Йосипович - вчитель історії Матвіїшин Світлана Сергіївна - керівник драматичного гуртка Мелимука Анна Олексіївна - вчитель християнської етики Михайлишин Ніна Володимирівна - вчитель української мови та літератури Моліцька Алла Леонідівна - вчитель хімії Недошитко Віктор Дмитрович - вчитель трудового навчання Олійник Діана Петрівна - вчитель англійської мови Остапчук Вадим Олександрович - вчитель креслення Пагут Віра Петрівна - учитель інформатики Паланиця Любов Григорівна - керівник військово-патріотичного гуртка, вчитель хімії Рачинська Галина Степанівна - вчитель української мови та літератури Сагайдак Надія Стефанівна - вчитель англійської мови Синюк Людмила Йосипівна - вчитель ОБЖ Сиротюк Світлана Василівна - вчитель біології Соколова Ольга Михайлівна - вчитель інформатики Тарноруда Олег Петрович - вчитель історії Тимочко Надія Іванівна - вчитель початкових класів Тимчак Ірина Андріївна - педагог-організатор Ткачук Оксана Петрівна - вихователь ГПД Холодняк Наталія Василівна - вчитель світової літератури Яремчук Ганна Семенівна - вчитель трудового навчання
© ТНВК "Школа-Ліцей №6 ім. Н.Яремчука", 2013 - 2024
Всі права захищено.