Трохи цікавого про шахи
Що не кажіть, а найкраща і найбільш поширена інтелектуальна гра в Європі, а скоріше у цілому світі, це гра в шахи. Є вона одночасно і найстаршою. Не дивно, що гра в шахи відіграє в історії, легендах і переказах велику роль. Вже сам винахід шахової гри, захований в сутінках стародавньої історії. І цілком очевидно, що найстаріша гра не могла не обрости низкою цікавих фактів.
Звідки пішла назва?
Шахи походять від староіндійської гри 6-го століття чатуранга, чия назва перекладається з санскриту як “чотири підрозділи війська”, що включає в себе піхоту, кінноту, слонів і колісниці, які представлені в шахах пішаком, конем, слоном і турою.
У 7-му столітті гра прийшла в Персію і була перейменована в шатрандж. Саме від перської мови відбулася назва шахи. Гравці говорили “Шах” (від персидського “король”) атакуючи короля суперника, і “Шах мат” (з персидського “король помер”).
Шаховий автомат, який всіх обманув
У 1770 році, угорський винахідник Вольфган фон Кемпелен створив шаховий автомат. Машина являла собою фігуру “турка” в людський зріст, який сидів за величезною дерев’яною шафою, чиї двері відкривалися, демонструючи публіці складні механізми. Механічна рука рухала фігури по полю, і обіграла таких знаменитих супротивників, як Наполеон Бонапарт і Бенджамін Франклін. Як виявилося багато років опісля, шаховий автомат не був машиною. Усередині автомата знаходився шахіст, який рухався всередині і переховувався, коли публіці показували складні механізми розумноїю “машини”.
Найкоротша і найдовша шахова гра
Найкоротша шахова партія називається безглуздий мат, що складається з двох ходів: 1. f3 e5 і 2. g4 Qh4 + +. Нічия або програш може також відбутися і до того, як гравці починають робити ходи, як у випадку певного сценарію в турнірній таблиці, так і в результаті того, що гравець не прийшов на гру.
Найтриваліша шахова партія була зіграна між Іваном Ніколичем і Гораном Арсовичем в Белграді в 1989 році. Вона тривала 20 годин 15 хвилин, за гру було зроблено 269 ходів, і вона закінчилася внічию. Теоретично партія може тривати ще довше, але після введення правила 50-ти ходів, це число можна якось обмежити.
Шахбокс
Гаррі Каспаров одного разу сказав, що “шахи – це муки розуму”. Мабуть тому хтось вирішив об’єднати шахи з фізичними випробуваннями, створивши шахбокс. Голландський художник Іпе Рубінг став родоначальником шахбоксу, після того як побачив ідею поєднувати шахи і бокс в одній книзі-коміксі.
У шахбоксі чергуються раунди шахів та боксу і її девізом є “Битви відбуваються на рингу, а війни ведуться на дошці”. Шахбокс набуває все більшої популярності і знаходиться під управлінням Всесвітньої організації шахбокса.
Динамічний ферзь
Шахова фігура Ферзь або королева зазнала безліч змін за всю історію шахів. Починалося все з того, що вона могла ходити тільки по одній клітині по діагоналі, надалі вона пересувалася на два поля, а потім все далі, як кінь. Тепер же ця фігура може рухатися, як по діагоналі, так і по горизонталі, і по вертикалі. Спочатку вона була радником або прем’єр-міністром короля. Але в подальшому вона стала найсильнішою фігурою у шахах.
Чи можна грати в шахи наосліп?
Шахи наосліп – це варіант гри, при якій гравець робить всі ходи, не дивлячись на шахівницю. Як правило, в грі присутній посередник, який переміщує фігури. Шахи наосліп є вражаючою здатністю, якав притаманна найсильнішим гравцям в шахах. Одним з рекордсменів в шахах наосліп став угорський шахіст Янош Флеш, який зіграв з 52 супротивниками одночасно із зав’язаними очима і виграв 32 гри.
Нескінченні можливості
Після трьох ходів з кожного боку існує більше дев’яти мільйонів можливих позицій. Американський математик підрахував мінімальну кількість неповторюваних шахових партій і вивів число Шеннона. Згідно цього числа кількість можливих унікальних партій перевищує число атомів у видимому Всесвіті. Число атомів оцінюється як 1079, а число унікальних шахових партій становить 10120.
Сила шахових комп’ютерів
Шахові комп’ютери зараз є важливою частиною шахів. Чемпіон світу Гаррі Каспаров, який вважається найсильнішим гравцем в історії шахів, програв комп’ютеру Deep Blue в 1997 році, і це стало справжнім шоком для всього світу шахів. У 2006 році, чемпіон світу Володимир Крамник був повалений комп’ютером Deep Fritz, що ще раз підкреслило міць шахових комп’ютерів. Сьогодні шахові програми часто використовуються гравцями для аналізу і поліпшення гри, і їх часто ставлять нарівні з гросмейстерами.
Шаховий годинник – щоб не заснути
Спочатку шахові партії грали без годинника. При цьому гравці могли грати багато годин, а то й діб поспіль, доводячи один одного до знемоги. У 1851 році під час турніру з шахів, помічник судді зафіксував, що “партія не була завершена унаслідок того, що гравці, врешті-решт, заснули”. Після цього через рік на міжнародному турнірі ввели контроль часу у вигляді пісочного годинника, а в 1883 році з’явилися перші механічні шаховий годинник, створені британцем Томасом Вілсоном.
Шахи і наш мозок
Психологи часто згадують шахи, як ефективний спосіб поліпшити свою пам’ять. Це також дозволяє вирішувати складні завдання і продумувати ідеї. Не дивно, що шахи стали рекомендувати в боротьбі з хворобою Альцгеймера.
Багато людей вважають, що шахи – гра для тих, хто від природи володіє високим інтелектом. Це частково так, але ви також можете істотно підвищити свій інтелект, граючи в шахи. Більш того, дослідження показали, що шахи активізують обидві півкулі мозку, покращують творчі здібності, концентрацію, критичне мислення і навички читання.
Написати коментар:
FaceBook VK Сайт