Методичні рекомендації щодо обсягу знань учнів з астрономії 11 клас
Рівень стандарту
Розділ 1. Основи практичної астрономії
Знаннєвий компонент
Оперує поняттями і термінами: сузіря; точки й лінії небесної сфери; одиниці відстаней в астрономії; небесні координати, закони Кеплера.
Пояснює: причини видимих рухів світил по небесній сфері; принцип визначення відстаней до небесних світил; визначення тривалості доби та календарного року за астрономічними спостереженнями;
Розрізняє: місцевий, поясний і всесвітній час; типи календарів. Діяльнісний компонент
Використовує рухому карту зоряного неба для розв’язування практичних завдань; орієнтується на місцевості по Сонцю і Полярною зорею.
Ціннісний компонент
Оцінює значення основ практичної астрономії для практичних потреб людини.
Небесні світила й небесна сфера. Сузір’я.
Визначення відстаней до небесних світил. Небесні координати. Видимі рухи Сонця та планет. Закони Кеплера та їх зв’язок із законами Ньютона. Астрономія та визначення часу. Календар.
Розділ 2. Фізика Сонячної системи
Знаннєвий компонент
Оперує поняттями і термінами: фізичні особливості тіл Сонячної системи, етапи формування нашої планетної системи.
Пояснює: причини парникового ефекту, причини виникнення припливів і відпливів; суть астероїдної небезпеки для Землі; використання законів руху небесних тіл для практичних потреб космонавтики; особливості рухів штучних супутників та автоматичних міжпланетних станцій;
Діяльнісний компонент
наводить приклади: дослідження тіл Сонячної системи з допомогою космічних апаратів.
Ціннісний компонент
Оцінює значення вивчення планет для природничих наук та вирішення практичних проблем людства. Земля і Місяць. Природа тіл Сонячної системи.
Космічні дослідження об’єктів Сонячної системи.
Рух штучних супутників і автоматичних міжпланетних станцій. Розвиток космонавтики.
Космогонія Сонячної системи.
Розділ 3. Методи та засоби фізичних і астрономічних досліджень
Знаннєвий компонент
Оперує поняттями і термінами: діапазони випромінювання небесних світил; приймачі випромінювання; наземні та космічні телескопи; нейтринна і гравітаційна астрономія.
Пояснює: принцип дії оптичного телескопа та радіотелескопа; особливості реєстрації випромінювання небесних світил.
Обґрунтовує: важливість спостережень у всьому діапазоні електромагнітного спектра.
Діяльнісний компонент: дотримується правил спостереження небесних об’єктів з допомоги шкільного телескопа.
Ціннісний компонент
Оцінює внесок астрономічних обсерваторій України та світу у розвиток теоретичної та практичної астрономії, застосування в телескопобудуванні досягнень техніки й технологій. Основні фотометричні величини та їх вимірювання.
Спектроскоп.
Спектральний аналіз та його застосування.
Випромінювання небесних світил. Методи астрономічних спостережень. Принцип дії і будова оптичного та радіотелескопа, детекторів нейтрино та гравітаційних хвиль. Приймачі випромінювання. Застосування в телескопобудуванні досягнень техніки і технологій. Сучасні наземні й космічні телескопи. Астрономічні обсерваторії.
Розділ 4. Зорі і галактики
Знаннєвий компонент
Оперує поняттями і термінами: зоря, сонячна активність, подвійна зоря, фізичні змінні зорі, нейтронні зорі, чорні діри, галактика, зоряні скупчення, туманності, квазари.
Пояснює: фізичні умови на Сонці; будову Сонця; походження плям, протуберанців, спалахів; циклічність сонячної активності; вплив сонячної активності на життя і здоров’я людей та біосферу Землі; різницю між типами зір; причину існування Молочного Шляху на зоряному небі Землі; природу чорної діри; місце Сонячної системи в Галактиці; природу галактик і квазарів; природу активності ядер галактик; методи, за допомогою яких визначають відстані до зір.
Діяльнісний компонент
Розрізняє: зорі, зоряні скупчення й асоціації, туманності, міжзоряне середовище.
Описує: спектральну класифікацію зір; еволюцію зір; методи вимірювання відстаней до галактик; класифікацію галактик.
Дотримується правил спостереження Сонця.
Ціннісний компонент
Оцінює масштаби астрономічних явищ та об’єктів, місце Сонячної системи в Галактиці. Зорі та їх класифікація. Сонце, його фізичні характеристики, будова та джерела енергії. Прояви сонячної активності та їх вплив на Землю.
Види зір. Планетні системи інших зір. Еволюція зір. Чорні діри.
Молочний Шлях. Будова Галактики. Місце Сонячної системи в Галактиці. Зоряні скупчення та асоціації. Туманності. Підсистеми Галактики та її спіральна структура.
Світ галактик. Квазари.
Розділ 5. Всесвіт
Знаннєвий компонент
Оперує поняттями і термінами: фундаментальні взаємодії в природі, антропний принцип.
Пояснює: основні етапи еволюції всесвіту; основні положення СТВ, спостережні дані, які підтверджують теорію Великого Вибуху; пошук життя на інших планетах Сонячної системи; міжнародні наукові проекти з пошуку життя у Всесвіті, великомасштабну структуру Всесвіту; загальноприйняті моделі (сценарії) його походження й розвитку; імовірність існування життя на інших планетах, гіпотезу про існування інших Всесвітів; природу реліктового випромінювання; антропний принцип.
Ціннісний компонент
Виявляє ставлення та формулює оціночні судження щодо: особливостей Землі як унікальної планети Сонячної системи; існування позаземного життя у Всесвіті; унікальності нашого Всесвіту. Фундаментальні взаємодії в природі. Роль фізичної та астрономічної наук у формуванні наукового світогляду сучасної людини.
Єдина природничо-наукова картина світу. Історія розвитку уявлень про Всесвіт. Походження й розвиток Всесвіту. Основні положення спеціальної теорії відносності. Проблеми космології. Людина у Всесвіті. Антропний принцип. Імовірність життя на інших планетах. Унiкальність нашого Всесвіту. Питання існування інших всесвітів.
Написати коментар:
FaceBook VK Сайт